ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2011 - 2012
Εργαστήριο |
Όλυμπος 8 - 11 Ιουλίου 2012«Προσεγγίζοντας τον Εθνικό Δρυμό του Ολύμπου με το νου και τις αισθήσεις»Συμμετέχουμε με το εργαστήριο «Εξερευνητής Βιολόγος» στο τετραήμερο σεμινάριο-εργαστήριο εκπαίδευσης ενηλίκων του Κ.Π.Ε. Ανατολικού Ολύμπου. Πρόγραμμα, Φωτογραφίες από το εργαστήριο |
Ανακοίνωση |
10 Ιουλίου 2012Οργανωτική υποστήριξη των ΚΠΕ
|
Διημερίδα |
Κυριακή 10 και Σάββατο 16 Ιουνίου 2012«Ήπιες δραστηριότητες στον Εθνικό δρυμό Σουνίου»
|
Ημερίδες |
Δευτέρα 28 και Τετάρτη 30 Μαΐου 2012«Η αειφορική διαχείριση των Βοτανικών κήπων, το παράδειγμα του κήπου Ι. & Α. Διομήδους»Το ΚΠΕ Λαυρίου κατόπιν αιτήματος του Ινστιτούτου Γεωπονικών Επιστημών υλοποίησε δύο ημερίδες. Στις Ημερίδες συμμετείχαν 55 ενήλικες σπουδαστές του ΙΓΕ οι οποίοι παρακολουθούν το σεμινάριο «Αρωματικά Φυτά και Βότανα» κατά το τρέχον εξάμηνο. Οι σπουδαστές παρακολούθησαν βιωματικά εργαστήρια στο χώρο του Βοτανικού κήπου Διομήδους, από τα μέλη της ΠΟ του ΚΠΕ και την κ. Ειρήνη Βαλλιανάτου, προϊσταμένη του Βοτανικού κήπου, προκειμένου να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που αφορούν την αειφορική διαχείριση των Βοτανικών Κήπων, χώρων διαφύλαξης πολύτιμων για την υγεία φυτών. Έγκριση ΣΕΠΕΔ & πρόγραμμα |
Ημερίδα |
Κυριακή 20 Μαΐου 2012«Προστατευόμενες περιοχές στη Λαυρεωτική - Εθνικός Δρυμός Σουνίου»
|
Ημερίδα |
24 Απριλίου 2012Ημερίδα Περιβαλλοντικής ΕκπαίδευσηςΤο ΚΠΕ Λαυρίου διοργάνωσε επιμορφωτική Ημερίδα σε συνεργασία με τα γραφεία Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας Ανατολικής Αττικής και Β Αθήνας. Για να διευκολυνθεί η συμμετοχή των εκπαιδευτικών, η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στους χώρους του 2ου Δ.Σ. Γλυκών Νερών (Τριφυλίας και Αργοστολίου, 15354, Γλυκά Νερά). (Αίτηση ΣΕΠΕΔ, κατάσταση επιμορφούμενων και πρόγραμμα) |
Διεθνής ημερίδα |
1 Απριλίου 2012"Δημιουργώντας Γέφυρες": Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη σε Αποθέματα Βιόσφαιρας του προγράμματος της UNESCO "Για τον άνθρωπο και την Βιόσφαιρα" (MAB) και άλλες προστατευμένες περιοχέςΤο ΚΠΕ Λαυρίου, το ΚΠΕ Άμφισσας, το Γραφείο της UNESCO για την Επιστήμη και τον Πολιτισμό στην Ευρώπη (UNESCO-BRESCE), και το Μεσογειακό Γραφείο / Γραμματεία MEdIES συνδιοργάνωσαν πρόγραμμα κατάρτισης από 30 Μαρτίου έως 5 Απριλίου 2012. Στα πλαίσια του διεθνούς προγράμματος αυτού, το ΚΠΕ Λαυρίου υλοποίησε ημερίδα στην Αγγλική Γλώσσα στο χώρο του ΤΠΠΛ και τα πεδία του. Στόχος του σεμιναρίου είναι η ανταλλαγή απόψεων και η κατάρτιση στελεχών MAB Biosphere Reserves & άλλων προστατευόμενων περιοχών που υλοποιούν εκπαιδευτικές δραστηριότητες στις περιοχές αυτές. Το σεμινάριο (ενταγμένο στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα κατάρτισης Grundtvig) παρακολούθησαν 38 ενήλικες από την ευρύτερη κυρίως περιοχή της Μεσογείου, στελέχη διεθνών φορέων, κρατικών ινστιτούτων και ΜηΚυΟ. (Αίτηση ΣΕΠΕΔ και πρόγραμμα ημερίδας, Πρόγραμμα 7ήμερης κατάρτισης στα Αγγλικά, Στιγμιότυπα) |
Σεμινάριο Θεματικού Δικτύου |
30-31 Μαρτίου 2012Οι χώροι πράσινου στην υπηρεσία της εκπαίδευσης για την αειφορία και των νέων αναλυτικών προγραμμάτων![]() Στο σεμινάριο συμμετείχαν 54 εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και υπευθύνοι Π.Ε. και μέλη των Π.Ο. των ΚΠΕ που συμμετέχουν ήδη στο εθνικό θεματικό δίκτυο «Το σποράκι πηγή ζωής». Το σεμινάριο είχε ως στόχο να αναδείξει τρόπους με τους οποίους οι σχολικοί κήποι και οι χώροι πρασίνου μπορούν να αποτελέσουν χώρους ανοικτής εκπαίδευσης για την αειφορία αλλά και να συνδεθούν με την τυπική εκπαίδευση και τα νέα αναλυτικά προγράμματα και περιλάμβανε αντίστοιχα βιωματικά εργαστήρια, μέρος των οποίων υλοποιήθηκε στο Βοτανικό κήπο Ι. και Α. Διομήδους σε συνεργασία με την προϊσταμένη του κ. Ειρήνη Βαλλιανάτου και στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Χαϊδαρίου. (Πρόγραμμα, Έγκριση ΣΕΠΕΔ, Στιγμιότυπα) Εισηγήσεις Παρουσίαση Ε.Βαλλιανάτου Φύλλα Εργασίας Α. Αθανασόπουλος |
Δελτίο τύπου |
19 Μαρτίου 2012Επίσκεψη κολλεγίου από τη ΔανίαΤους χώρους του ΚΠΕ επισκέφθηκαν 30 σπουδαστές του κολλεγίου Ørestad Gymnasium με τους καθηγητές τους και τη σύνδεσμό τους στην Ελλάδα κα Κίττυ Πανουργιά. Εκτός από ενημέρωση για το ΚΠΕ, το Λαύριο και το σύγχρονο και αρχαίο μεταλλευτικό παρελθόν του, το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσκεψη στην εταιρία NanoPhos, στην πρότυπη μονάδα ΑΠΕ του ΕΜΠ, στο Δημαρχείο όπου έγινε ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων με τον Αντιδήμαρχο κ. Μπίστα, στο αρχαίο θέατρο του Θορικού και το Ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο. Οι σπουδαστές υλοποίησαν επίσης το πρόγραμμα του ΚΠΕ Λαυρίου "Στο δρόμο του Μεταλλωρύχου" κατάλληλα προσαρμοσμένο. |
Σεμινάριο Θεματικού Δικτύου |
2-3 Μαρτίου 2012Αρχαιολογικοί χώροι και μουσεία ως ανοιχτά πεδία εκπαιδευτικής και περιβαλλοντικής δράσης
Εισηγήσεις Παρουσίαση Δ.Παπαδόπουλος Παρουσίαση Ε.Αλμπάνη |
Προκύρηξη |
1 Μαρτίου 2012Πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση για διοικητική υποστήριξη των ΚΠΕ
|
Σεμινάριο |
17-18 Φεβρουαρίου 2012Υγεία & Παραγωγικές διαδικασίες: Μεθοδολογικές και διδακτικές προσεγγίσεις εκπόνησης προγραμμάτων, εφαρμοζόμενες στα πλαίσια του θεματικού έτους
Εισηγήσεις: Περίληψη Σ. Αθανασέλης |
Τοπική Δράση |
Υποστήριξη δράσεων σε σχολικούς κήπουςΣε συνέχεια της ενημέρωσης των πολιτών για την οικιακή κομποστοποίηση (ημερίδα 25 Ιανουαρίου 2012), το ΚΠΕ Λαυρίου συντόνισε την προμήθεια φυτών για τους σχολικούς κήπους των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Λαυρεωτικής καθώς και του γυμνασίου Κουβαρά από το Βοτανικό κήπο Διομήδους με τον οποίο έχει συνεργασία. Η φύτευση στα περισσότερα σχολεία έγινε είτε από τους μαθητές (γυμνάσια, λύκεια) είτε από μαθητές και τους γονείς τους (δημοτικά - νηπιαγωγεία) σε συγκεκριμένες ημερομηνίες (την Ανοιξη) που το κάθε σχολείο όρισε. |
Ημερίδα |
25 Ιανουαρίου 2012Οργανικά απορρίμματα, ένας θησαυρός που χάνεται- Η λύση της κομποστοποίησης
Εισηγήσεις |
Σεμινάριο |
16-17 Δεκεμβρίου 2011Σχολική αυλή & πράσινες διαδρομές στην πόλη![]() Με στόχο να διευκολυνθεί η συμμετοχή και έγκαιρη προσέλευση των εκπαιδευτικών του Νομού Ευβοίας, η διημερίδα έγινε στους χώρους του 2ου Γυμνάσιου Χαλκίδας σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Ευβοίας. Στην ημερίδα συμμετείχαν συνολικά 55 ενήλικες εκπαιδευτικοί. Πρόγραμμα, Στιγμιότυπα Εισηγήσεις: Η αειφορική διάσταση του σχ. κήπου Α.Αθανασόπουλος |
Ανακοίνωση |
15 Σεπτεμβρίου 2011Έναρξη τετραετούς θητείας της νέας πενταμελούς Παιδαγωγικής Ομάδας |