2009-2010

Δράση

16 Μαΐου 2010

Καθαρισμός ακτών Λαυρίου

Μετά τη επιτυχημένη πενταετή συνεργασία του ΚΠΕ Λαυρίου με το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS, με καθαρισμούς παραλιών της Λαυρεωτικής, το ΚΠΕ Λαυρίου θα συμμετάσχει στην κεντρική εκδήλωση της εκστρατείας «Καθαρίστε τη Μεσόγειο 2010» που θα πραγματοποιηθεί από το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS στις ακτές Λαυρίου και συγκεκριμένα στις τοποθεσίες Πουνταζέζα και Λιμάνι Ποσειδωνίας

Σεμινάριο

19-21 Φεβρουαρίου 2010

Ενέργεια και κοινωνία

Το ΚΠΕ Λαυρίου, στα πλαίσια της ανακήρυξης του έτους 2010, ως έτος με θεματικό περιεχόμενο «Ενέργεια- Ανανεώσιμες Πηγές & Τοπικές Κοινωνίες», διοργανώνει σεμινάριο εκπαιδευτικών στις 19-21/2/2010 με τίτλο «Ενέργεια και κοινωνία». Η πρώτη συνεδρία του σεμιναρίου θα γίνει την Παρασκευή 19-2-2010 στις 12:00 στο Πάρκο Ενεργειακής Αγωγής (Π.ΕΝ.Α) του ΚΑΠΕ

Σεμινάριο

10-12 Δεκεμβρίου 2009

Περιβαλλοντική προσέγγιση αρχαιολογικών χώρων

Στα πλαίσια της πρώτης συνάντησης των εκπαιδευτικών των σχολείων-μελών του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Περιβαλλοντικές διαδρομές στα ίχνη του παρελθόντος, αναζητώντας το βιώσιμο μέλλον» που συντονίζεται από το ΚΠΕ Λαυρίου. Με τη συνεργασία της B΄ Εφορείας Αρχαιοτήτων και της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας MOnuMENTA

Εκδήλωση

2 Δεκεμβρίου 2009

Εξυγίανση του χώρου του Τ.Π.Π.Λ.

Στα πλαίσια της ανοιχτής εκδήλωσης που υλοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 2 Δεκεμβρίου, στο Παλαιό Μηχανουργείο στην πόλη του Λαυρίου. παρουσιάστηκαν εισηγήσεις από τους καθηγητές και ειδικούς επιστήμονες του Ε.Μ.Π και από το δήμαρχο Λαυρίου. Συγκεκριμένα, ο κ. Κων/νος Παναγόπουλος, ομότιμος καθηγητής ΕΜΠ και γενικός διευθυντής Τ.Π.Π.Λ., αναφέρθηκε συνοπτικά στην ίδρυση του Τ.Π.Π.Λ.. Ο κ. Καλιαμπάκος Δημήτρης, καθηγητής της Σχολής Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών Ε.Μ.Π., παρουσίασε αναλυτικά τα υπάρχοντα και εν εξελίξει έργα εξυγίανσης του ρυπασμένου χώρου του Τ.Π.Π.Λ. Ο Πρωτονοτάριος Βασίλης, Δρ. Χημικός Μηχανικός Ε.Μ.Π., παρουσίασε το νέο εργαστήριο που λειτουργεί στο χώρο του Τ.Π.Π.Λ. και πραγματοποιεί περιβαλλοντική παρακολούθηση των έργων εξυγίανσης. Ο κ. Λουκάς Δημήτρης, δήμαρχος Λαυρίου, αναφέρθηκε στην πολιτική του Δήμου Λαυρίου σχετικά με την αντιμετώπιση της ρύπανσης από τη μεταλλευτική δραστηριότητα στην ευρύτερη περιοχή.

Μετά τις εισηγήσεις ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση. Η δε προβλεπόμενη ξενάγηση στα έργα εξυγίανσης μέσα στο χώρο του Τ.Π.Π.Λ. δεν πραγματοποιήθηκε λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.